Chráněný bankovní účet, na který exekutor nedosáhne

Od začátku července 2021 se mohou lidé s exekucí obrátit na svou banku s žádostí o zřízení takzvaného chráněného účtu. K čemu je takový chráněný účet dobrý? Tento účet pomůže skoncovat s dosavadní neutěšitelnou praxí, kdy nezabavitelné minimum není ve skutečnosti nezabavitelné.

Poslanci Kateřina Valachová (ČSSD) a Patrik Nacher (ANO) – autoři zákona, chtějí předejít navyšování šedé ekonomiky, kde nedochází k placení daní. Chráněný účet získá dlužník jistotu, že mu na účtu zůstane nezabavitelné minimum.

Praxe ve strhávání exekucí byl doposud velmi nespravedlivý. Když měl například zaměstnanec vyhlášenou exekuci na mzdu, na jeho bankovní účet mu zaměstnavatel poslal již částku po stržení exekuce, tedy nezabavitelné minimum, ze kterého jeho majitel má žít. V případě, že má dlužník proti účtu vedenou i další exekuci, pak je i nezabavitelné minimum použito na její úhradu. V takovém případě se mnoho lidí dostalo do svízelné životní situace, ze které nebylo úniku.

Exekutor na chráněný účet nemůže

Exekutor se na nezabavitelnou částku uloženou v chráněném účtu nedostane. V případě, že máte obstavený účet a chcete založit chráněný účet ve vaší bance, můžete požádat svou banku o jeho zřízení, právě pod svým hlavním účtem.

V případě, že bankovní účet nevlastníte, ale stejně přicházíte o své peníze. Je nutné si účet v bance zřídit, nechat obstavit a až poté je možné založit chráněný účet. Tento proces může trvat i několik týdnů.

Jaké finance jdou na chráněný účet?

Po zřízení chráněného účtu na něj bude vaše banka převádět platby z identifikovaných účtů. Nejčastěji se bude jednat o nezabavitelné minimum ze mzdy, výživné, přídavky na děti nebo o nezabavitelnou část z důchodu.

Nezůstávejte na své dluhy sami

V případě, že nejste zběhlí ve světě financí a exekucí, není nic horšího než zůstat bez pomoci. Nejjednodušším řešením je obrátit se na profesionály, kteří se řešením exekucí zabývají a mají mnohaleté praktické zkušenosti. Takovou společností je právě NEXTA CONSULTING.

Více než deset let zkušeností poskytuje našim klientům maximálně možná řešení. Vždy poskytujeme služby s nejnižšími možnými náklady a především ke každému klientovi přistupujeme citlivě a individuálně. Dle vašich možností nastavujeme splátky. Veškerá řešení a postupy jsou zcela diskrétní a bez zbytečných průtahů.

Dostali jste se vy nebo vaši blízcí do kolotoče exekucí a potřebujete pomoci? Kontaktujte nás, společně nalezneme řešení, které bude dlouhodobě udržitelné a pomůže vám s novým startem do života.