vliv inflace na hypotéky?

V současné době se často zmiňuje inflace a v případě, že máte nějaké úspory, tak se vám finance znehodnocují. Ale jak to je v případě, že máte hypotéku nebo nějaký jiný úvěrový produkt? V případě klasického úvěru vás inflace moc zajímat nemusí, jelikož úrokovou sazbu máte sjednanou na celou dobu trvání úvěru.

Co ale, když máte fixovanou hypotéku a u té vám končí fixace? V tomto případě se vás to již týká mnohem více. V rámci zvyšujících se úrokových sazeb, kterými ČNB reaguje, aby se inflace snižovala a lidé míně utráceli a spíše finance drželi na úročených účtech. A zvyšující se úrokové sazby mají i vliv na hypoteční úvěry, kterým v současné době končí fixace. Pokud jste doposud měli hypotéku s úrokovou sazbou okolo 1,3-2,9% tak se z vaši hypotéky změnou fixace stane rázem hypotéka s úrokem 4 až 5%. A to může oproti současné splátce znamenat navýšení až o 50%.

Co dělat, když se zvýší splátka hypotéky?

V případě, že vám banka zvýšila úrokovou sazbu, tak to pro vás znamená i zvýšení splátek a ty jsou závislé na výši vašeho úvěru a době jeho splatnosti. V případě, že vás vaše banka informovala, že splátku zvyšuje, tak máte ještě čas to nějakým způsobem řešit.

Můžete zkusit konkurenční společnost, zda vám dá nižší úroky. Pokud neuspějete, tak ještě nezoufejte, jestliže vám to věk dovolí a půjde protáhnout doba splatnosti hypotéky, tak to je také možnost řešení, jak splátku snížit. V případě, že ani tato možnost nepřipadá v úvahu a vy ani nemáte nějaké finance, které by se dali využít na splacení nějaké částky hypotéky a případné snížení celkového úvěru, nezbývá vám nic jiného než si probrat veškeré výdaje a kouknout za co se dá ušetřit.

Co dělat když nemáme na splátku hypotéky?

V případě, že jste již vyplýtvali veškeré možnosti a dostali jste se do existenčních problémů, které se vás díky zvýšené úrokové sazbě týkají, tak je potřeba rychle jednat. Máte-li potíže se splátkou a dostáváte se do finančního kolotoče, který vám přerůstá přes hlavu, jednejte rychle a nic neodkládejte.

V případě odkládání potíží se splátkami se můžete velmi snadno dostat do potíží a hrozí vám exekuce. Pokud se vás v rámci nesplácení týká exekuce, tak o svou nemovitost můžete i přijít a proto těmto nepříjemnostem předcházejte co nejrychleji.

Kdo pomůže s finančními problémy?

Obraťte se na nějakou společnost, která vám v případě finančních problémů dokáže pomoci. Spolehněte se vždy na doporučení známých nebo se spolehněte na společnosti, které jsou na trhu již řadu let a mají dobré hodnocení. Takovou společností může být například společnost NEXTA Consulting, s.r.o., která pomáhá v řešení finančních potíží již řadu let. Neváhejte tedy a obraťte se na její finanční speciality, kteří vám s problémem pomohou.