Základní pravidla pro správné investování - 1. část

Neexistuje zaručený návod jak na výhodné investování. Značná část začínajících investorů dokonalý návod hledá, ale zcela marně. Ani mechanický postup investování nezajistí úspěch investice.

Zkušení investoři také nepostupují zcela identicky, ale pomáhá jim pochopení základních principů investování. Existuje ale několik obecných zásad, kterými se řídí nový i zkušení investoři. A které to jsou?

Investování není hazardní hra

V případě, že nerozumíte konkrétním akciím nebo cenným papírům, nekupujte je! Nejprve je nutné naučit se základní informace o akciích a o fungování trhu. Transakce můžeme, dle burzovních pohybů, přirovnat k ruletě nebo hracímu automatu. Ani ty totiž nedokážeme nijak ovlivnit.

I zkušenému investorovy se může stát, že při nevýhodném nákupu zaregistruje ztrátu. Důležité je nenechat se strhnout emocemi a nenakupovat bezhlavě. Před samotným nákupem vždy udělejte průzkum a pokuste se dozvědět co nejvíce informacích o konkrétním aktivu.

Trpělivost přináší ovoce

Chcete-li získat vyšší výnos než například ze spořicího účtu, pak se vám vyplatí dlouhodobé investování. Dlouhodobost je v tomto případě považována v rozmezí deset a více let. U dlouhodobé investice nemůžete počítat s obrovským výnosem, milionář z vás se největší pravděpodobností nebude, ale získáte rozhodně větší sumu než ze spořicího účtu. Odpadá také nutnost časté kontroly portfolia, což je pro mnoho investoru velmi pohodlné řešení. A jako bonus zde spatřujeme nižší poplatky za investici.

Zadarmo ani kuře nehrabe

U každé transakce s cennými papíry je dán konkrétní poplatek, který je vyjádřen procenty s minimální částkou za obchod. V případě strategie s častějšími transakcemi je nutné počítat s více náklady, které mohou ovlivnit vaše finanční hospodaření. V případě prodeje akcií pak počítejte s daní z případného zisku. Pro fyzické osoby jsou však výjimky, kdy placení daně není nutné.

  • Celkový příjem z akcií za rok není vyšší než 100 000 korun.
  • Dodržení časového testu – jedná se o prodej akcií po více než 3 letech jejich vlastnictví. V takovém případě je daň z přijmu odpouštěna bez ohledu na výši transakce.

Investujte s profesionály

Chcete investovat a tím zhodnotit své finanční prostředky, ale nejste si zcela jisti jak nastavit vaše investiční portfolio? Pak se obraťte na nás. Kontaktujte nás a my vám pomůžeme s výběrem vhodných a především zajištěných investic. Na investování nemusíte být sami.